Вестник "Сливен"


Вестник „Сливен”, г. I, бр. 1 от 21 септември 1998 г.


     За да се съхрани паметта на град Сливен, нашия обичан роден град, сдружението започна издаването на вестник „Сливен”. През месец септември 2011 година ще излезе следващият четиринадесети брой. Редакторът на вестника Щилияна Василева и редакционният екип имат амбицията да поместват материали за събития и личности малко известни. Гордост за редколегията са поместваните материали на известни поети, историци, учени, журналисти и граждани. Всички са водени от идеята, че нашият вестник е по-различен и имат какво да разкажат.
     Първият брой на вестник „Сливен” излиза на 21-ви септември 1998 година по повод третата среща на сливенските родове. Предлагаме на вашето внимание един текст от този брой.
     * * *
     АРИСТОКРАТИ ПО ДУХ
     Българинът, в частност сливенецът, е човек на крайностите: или е много патриот, или е краен нихилист. Или вика: „Ура!” до прегракване, или ругае и плюе през рамо по нашенски. Докато организирахме тази родова среща, бях принудена да слушам и двете крайности. Доказателственият материал и на двата фронта обаче беше: „Аз съм от стар род, аз съм кореняк, аз съм сливналия и затова… Моят баща, моят дядо, моят прадядо са направили еди какво, затова…”. Което пък ме накара да разбера, че патриотизмът у сливенеца не е умрял. Патриотизмът, както биха казали лекарите, не е „кауза пердута” (умряла работа). Вива!
     И ако корените на сливенските родове се крият във Възраждането, както твърди уважаваният от мен доктор по история Иван Русев, то сливенци могат да считат, че имат своята аристокрация. Каза ми го научната работничка от БАН Цвета Величкова, когато чу научнообоснованата теза на Иван Русев. „Отсечените родове” се наричала статия на тази тема - нейна и на проф. Радев, публикувана в сп. „Архивен преглед” от 1997 година. В нея двамата учени доказвали, че всеки български град, чиито родови корени се крият във Възраждането, може да каже, че има своята аристокрация. Някъде тя започвала от чорбаджийството, другаде още по-рано.
     Аз обаче твърдя, че сливенци, със или без помощта на науката, са аристократи по дух, независимо от превратностите на съдбата. У сливенеца е генетично заложено бунтарството, волният дух, стремежът към свобода, любопитството към света, към знанието. Сливенецът е природно интелигентен. Дори в големите и горди равнинни градове ни посрещат с поговорката, че „Балканът ражда глави, а полето - тикви.”. Вижте колко е дълъг списъкът на воеводите, на героите, на юнаците, на писателите и поетите, на лекарите, учените, на музикантите и художниците. И колко много от тези имена са национални величини. „Слава, вечна слава на чедата твои!” - можем да цитираме с гордост и дълбоко основание дядо Вазов.
     Този вестник е посветен на тях - личностите, произлезли пак от тях - родовете. И този вестник, ако продължи да излиза, може да стане своеобразна енциклопедия за сливенските родове и личности. Сега поставихме началото - доста набързо и хаотично може би, но го поставихме. Малко хора се пресрамиха да разкажат публично за дедите си. В следващия брой, сигурна съм, ще са повече. И като редактор на този брой първи ви казвам: Добре дошли на страниците на вестник „Сливен”, скъпи сливенци! Тръгнете днес с нас. Очакваме ви и утре!

Щилияна ВАСИЛЕВА
 
Контакти
Приемаме вашите препоръки, предложения и материали за вестник „Сливен” на нашия електронен адрес: matibolgaria_sliven@abv.bg.
 
Приятели